Wyprawa do Kenii i Tanzanii, lipiec 2005


przejdź :: GARŚĆ INFORMACJI :: powrót


przejdź do galerii filmów

GARŚĆ INFORMACJI

KENIA

Jeżeli chcesz przeczytać o samchodowej wyprawie przez Afrykę Warsaw
- Cape Town Overland 2009 kliknij tutaj


Stolica – Nairobi
Ludność – 370 mln 954 tysięcy
Ustrój – republika
Język – suahili, angielski
Waluta- szyling kenijski
Wiza -

dd
dd

Kenia, kraj we wschodniej Afryce, obmywany ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego, graniczy z Etiopią, Somalią, Sudanem, Tanzanią i Ugandą kojarzy się przede wszystkim z bogatym w zdjęcia dzikim safari. I z tym ostatnim nie należy się spierać, zwłaszcza, gdy pojedziemy w lipcu do Parku Narodowego Masai Mara i z zapartym tchem będziemy obserwować migrację antylop gnu, za kolumną których podążają bez pośpiechu mniej liczne stada pasiastych zebr, którym z kolei depczą po piętach bardziej zniecierpliwione kocie drapieżniki. Temu posuwającemu się pochodowi, którego końca nie widać, bez większego wzruszenia, a tym bardziej zdziwienia spokojnie przyglądają się ubrani w krwistoczerwone szaty Masajowie, pasterskie plemię, utrzymujące się głównie z hodowli bydła. Czasowo zmieniają swoje miejsce pobytu, żeby znaleźć lepsze pastwiska dla swoich podopiecznych, przyzwyczajeni do obecności dzikiej zwierzyny. Znani są ze swej wysokiej i smukłej budowy ciała i rytualnego tańca, cechującego się niezwykle wysokimi skokami. I choć żyją w skromnych szałasach w towarzystwie swojej pilnie strzeżonej trzody i tradycyjnie się ubierają, nie obce są im hasła pod tytułem poczta internetowa czy sms. Wbrew postępującej globalizacji nie poddają się panującym trendom, przedkładając tradycję ponad nowoczesność i wygodę.
Rejon Mombasy to piaszczyste plaże, na których wygrzewają się turyści oraz kultura suahili, która została na te tereny przeniesiona przez napływową ludność muzułmańską z Półwyspu Arabskiego. W średniowieczu cywilizacja ta zajmowała się przede wszystkim handlem, dziś charakteryzuje się wyznawaniem Islamu oraz typowym dla Muzułmanów strojem.
I po to właśnie warto pojechać do Kenii – po nieokiełznaną przyrodę, która nie zważa na asfaltowe drogi przecinające szlaki migracji dzikich zwierząt czy słupy wysokiego napięcia, które szerokim łukiem muszą omijać wędrujące po tym terenie ptaki, a także po odkrycie ciekawej kultury, która choć ma pełną świadomość, jak daleko posunął się świat, nie chce zerwać z tradycją i wpaść w wir pędu za pieniądzem. Tu nie mogę skłamać i powiedzieć, że zielony banknot z Waszyngtonem nie ma żadnego znaczenia, ale bez wątpienia życie toczy się tu w miarowym, niepospiesznym tempie, któremu niezmiennie towarzyszy bzykanie natrętnych much.
 


CIEKAWOSTKI

kkk
KK

Masajscy chłopcy w wieku 12-15 lat, chcący przystąpić do manyatty, a więc do grona wojowników muszą przejść inicjację, którą jest bolesny zabieg obrzezania, wykonywany bez znieczulenia. Młody kandydat na walecznego wojownika nie może okazać swojej słabości i bólu, bo w przeciwnym wypadku straciłby prawo do noszenia paciorkowych ozdób, długich włosów oraz zostałby wykluczony ze społeczności. Jest to najważniejszy moment w życiu każdego Masaja. 


TANZANIA


Stolica – Dar es Salam
Ludność – 39 mln 384 tysięcy
Ustrój – republika federacyjna
Język – suahili
Waluta- szyling tanzański
Wiza – 
KK
LLL

Tanzania, sąsiadka Kenii jest zjednoczoną republiką, powstałą z połączenia dwóch kolonii – Tanganiki i Zanzibaru, a jej główną atrakcją jest jeden z największych parków narodowych świata, Serengeti, wpisany na listę UNESCO. W lipcu, a więc w miesiącu, w którym właśnie byliśmy większość zwierząt bawi jednak w kenijski Masai Mara, gdzie korzystają z relaksujących kąpieli błotnych, bogatych w soczystą trawę posiłków i wypełnionych po brzegi wodopojów. A zatem w tym czasie należy ograniczyć swoją wizytę do do stolicy kraju, Dar Es Salam, a stamtąd popłynąć na wyspę Zanzibar, gdzie bez trudu można odnaleźć wyraźne ślady dawnej kolonizacji arabskiej i perskiej. Spacerując wąskimi uliczkami pomiędzy straganami ze świeżymi pomarańczami mijamy przemykające muzułmańskie kobiety, ponad głowami których powiewa świeżo powieszone pranie i tylko bogate w mosiężne okucia drzwi dają świadectwo, że to miejsce było niegdyś centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami. Tuż za gwarnym miastem na specjalnych matach suszą się w gorących promieniach słońca aromatyczne goździki i szeleszczą, pobudzane do tańca przez tropikalny wiatr, palmowe liście.CIEKAWOSTKI

Na Zanzibarze urodził się w 1946 roku legendarny lider zespołu Queen, Freddie Mercury, gdzie w tym czasie jego rodzice pracowali jako urzędnicy państwowi. W tym czasie Zanzibar był brytyjską kolonią.

zaprszamy na kurs angielskiego do www.englishforyou.pl

do góry
:: projekt i wykonanie :: Tomasz Kowalczyk ::