Wyprawa do Turcji


przejdź :: GARSĆ INFORMACJI :: CIEKAWOSTKI :: powrót


przejdź do galerii filmów

GARSĆ INFORMACJI

 

 

TURCJA


Stolica – Ankara
Ludność – 71 mln 893 tysięcy
Ustrój – republika
Język – turecki
Waluta- lira turecka
Wiza – 

k
l

Turcja
jedną nogą stoi w Europie, drugą, o wiele mocniej w Azji, co bez wątpienia można uznać za pomost łączący stary kontynent z orientem. Jest strażnikiem jedynego morskiego przejścia z Morza Śródziemnego do Czarnego, które prowadzi przez Cieśninę Bosfor i Dardanele, które podczas I wojny światowej były smutną, ociekającą krwią areną walk, a dziś sprawia, że Turcja jest ważnym członkiem NATO. Turcja najpierw przez 1000 lat była centrum imperium bizantyjskiego, żeby potem na kolejnych 500 lat przejść w ręce osmańskie, a dziś pretendować do uczestnictwa w Unii Europejskiej. Bogata historia pozostawiła po sobie jednak wiele interesujących pamiątek, których nie wolno odwiedzając ten przyjazny turystom kraj pominąć. To choćby Efez, znakomicie zachowane ruiny starożytnego miasta, którego budowę zapoczątkowali Grecy około 1000 lat p.n.e., a za czasów rzymskich stało się ważnym portem Morza Egejskiego, to liczne wykute w skałach grobowce licyjskie, to wreszcie ogromne kamienne głowy stojące na szczycie góry Nemrut, które polecił ustawić król Antioch I około 69-34 r p.n.e., a także wiele innych zabytków architektury, które pamiętają zamierzchłe czasy. Natura też nie zapomniała o tym zakątku świata i obdarzyła ten kraj fantastycznymi, piaszczystymi plażami, malowniczymi urwiskami, skalistymi klifami, co w połączeniu z błękitnymi morskimi wodami tworzy rajskie, bardzo fotogeniczne krajobrazy oraz jest rajem dla leniuchów i amatorów wodnych uciech. My do tych ostatnich nie należymy, choć oko jest czym nacieszyć, zwłaszcza że na tym nie koniec. Turcja to również bajkowa Kapadocja, kolejny cud, za którego powstanie tym razem odpowiedzialna jest erozja tufu wulkanicznego 30 mln lat temu. Zaskutkowało to powstaniem ekspresyjnych stożków skalnych i kominów, w których znajdują się stare kaplice, mieszkania zwykłych ludzi oraz hotele. W ich tworzeniu pomaga miękka i łatwa w obróbce wulkaniczna skała.
Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że leżenie na plaży w Turcji jest zwykłą stratą czasu, bo kraj ten ma nieskończenie wiele atrakcji do zaoferowania, choć niestety bliskie sąsiedztwo krajów ropą i miodem płynących nie wpływa na obniżenie gigantycznej ceny benzyny, co niestety powoduje utratę dobrego humoru, zwłaszcza przy tankowaniu

do góry

CIEKAWOSTKI

 Do swobodnego i wygodnego poruszania się po Turcji przyczynił się przede wszystkim Mustafa Kemal Pasza, znany jako Ataturk, ważna postać w najnowszej historii tego kraju. To on wprowadził łaciński alfabet, kalendarz gregoriański, oczyścił z języka arabskiego język turecki, wprowadził nazwiska, starał się uniezależnić wpływ islamu na politykę państwa poprzez wprowadzenie kodeksu karnego, a także uwolnił tureckie kobiety, gwarantując im równość społeczną i polityczną, objawiającą się przede wszystkim zachodnim stylem ubierania się. Nazwisko Ataturk, jakie polityk sam sobie nadał w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ojca Turków” i żadnemu innemu Turkowi nie wolno się tym nazwiskiem posługiwać.

 

kurs angielskiego warszawa to www.englishforyou.pl

do góry
:: projekt i wykonanie :: Tomasz Kowalczyk ::